BalkanNews

Dodik najavio povratak srpskih političara u državne institucije

BiH

Lider bosanskih Srba Milorad Dodik najavio je da će se srpski političari vratiti svojim dužnostima u institucijama Bosne i Hercegovine.

Dodik je najavio i da će „Srpski predstavnici ići na sjednice samo onda kada procijene da je to potrebno i od interesa za Republiku Srpsku.“

Podsjetimo, srpski političari su odlučili da bojkotuju državne institucije Bosne i Hercegovine nakon što je bivši visoki predstavnik Bosne i Hercegovine Valentin Inzko nametnuo zakon o zabrani negiranja genocida u julu prošle godine.

Odluku o bojkotu podržali su i protivnici bosanskih Srba, ali je srpski lider Dodik prekinuo ovaj bojkot tokom važnih događaja kao što je posjeta predsjednika Erdogana i s vremena na vrijeme se vraćao svojoj dužnosti.

Nekoliko dana nakon najave američkih sankcija Dodiku zbog optužbi za korupciju i izazivanje nestabilnosti u Bosni i Hercegovini, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je bosanske Srbe da se vrate svojim dužnostima u državnim institucijama.

Balkan News

Koristimo kolačiće kako bismo pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici.