BalkanNews

Kosovo proglasilo dva službenika Kancelarije za vezu Ruske Federacije na Kosovu personama non grata

Region

Osmani je istakla da su institucije Republike Kosovo posvećene borbi protiv “malignog uticaja Ruske Federacije i njenih satelita u regionu, čiji je cilj da potkopaju naša dostignuća i dostignuća Sjedinjenih Američkih Država, NATO-a i EU-a".

Na zahtjev predsjednice Kosova Vjose Osmani danas su dva službenika Kancelarije za vezu Ruske Federacije na Kosovu proglašena personama non grata zbog njihove štetne aktivnosti po nacionalnu bezbjednost i ustavni poredak Kosova. 

Predsjednica Osmani je na svom Facebook profilu napisala da je ove nedelje zatražila od zamjenice premijera, koja je i ministarka vanjskih poslova i dijaspore Kosova Donike Gervalla-Schwarz da “proglasi personama non grata dva službenika Kancelarije za vezu Ruske Federacije na Kosovu, zbog njihove štetne aktivnosti, koja je prekršila nacionalnu bezbjednost i ustavni poredak Republike Kosovo”.

- MIPD je danas donio odluku da ova dva ruska zvaničnika proglasi nepoželjnim licima i istovremeno obavijestio institucije za sprovođenje zakona i nadležne organe o njenoj primjeni, navela je Osmani.

Ona je istakla da su institucije Republike Kosovo posvećene borbi protiv “malignog uticaja Ruske Federacije i njenih satelita u regionu, čiji je cilj da potkopaju naša dostignuća i dostignuća Sjedinjenih Američkih Država, NATO-a i EU-a".

To je razlog zbog koga će Kosovo, dodala je, nastaviti da blisko sarađuje sa američkim i evropskim saveznicima kako bi se spriječio pokušaj da Kosovo i region postanu plijen destabilizujućih ambicija Ruske Federacije, javlja AA. 

Koristimo kolačiće kako bismo pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici.