Premijer Albanije Edi Rama izjavio je danas da je važno da inicijativa Otvoreni Balkan ne okuplja samo zemlje regiona već i druge zemlje kao što su Grčka, Turkiye, Mađarska i Italija, i da ta inicijativa više ne treba da traži opravdanje za svoje postojanje, jer će je razumeti oni koji imaju viziju i žele dobro za budućnost.
Rama je na samitu u okviru inicijative Otvoreni Balkan rekao da je došao dan da sve više zemalja želi da bude pozvano na konferenciju inicijative Otvoreni Balkan što je znak da je Balkan za Evropu bitan koliko je i Evropa bitna za Balkan.
Istakao je da je Turkiye nezamenjiv strateški partner za Albaniju i saveznik pozitivnih procesa u regionu.
Govoreći o sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkan" rekao je da je on na nivou svjetskih sajmova i da je postao osnova za razvoj turizma i da je pokazao kakav je put Otvorenog Balkana.
- Poslali smo jasnu poruku da je naš prvi izbor mir i da je naš prvi izbor da radimo za naše narode, istakao je Rama.
Dodao je da to "naravno ne rješava sve preostale probleme i ne čini pitanja oko kojih se ne slažemo drugačijim", ali da je ovo "pravi put".
Rama je rekao da ne bi bilo moguće da se potpiše ugovor o bezbjednosti prehrambenih proizvoda, da se objedine snage zemljama za sve neophodne korake za energetsku bezbjednost u vrijeme kada je to postao dramatičan problem na svjetskom nivou, da nije Otvorenog Balkana.
Dodao je da se bez Otvorenog Balkana nije moglo ni zamisliti da će Albanija, Srbija i Sjeverna Makedonija imati nove operativne kapacitete za vanredne situacije, dodajući da "mi njih gradimo i zajedno koračamo ka budućnosti".
Rama je naglasio da je dovoljno pogledati samo posljednjih sedam mjeseci pa da se vidi koliko je povećana trgovinska razmjena tri zemlje, i dodao da je to dovoljno da shvatimo "koliko smo vremena protraćili i koliko je velik potencijal koji i dalje postoji".
- Brojke pred nama su smiješne kakve bi trebalo da budu, ali su mnogo veće nego što su nekada bile, ocijenio je Rama i dodao: “Inicijativa Otvoreni Balkan više ne treba da traži opravdanje za svoje postojanje, više ne postoji potreba da objašnjavamo zašto smo pokrenuli tu inicijativu, ona sama za sebe govori. Oni koji žele da čuju mogu da čuju, oni koji žele da vide mogu da vide, oni koji imaju viziju i žele dobro za budućnost će nas razumjeti."
Dodao je da će poziv za ulazak u inicijativu biti upućen i drugim partnerima i da zemlje Evropske unije "ne bi trebalo da budu ljubomorne na nas".
- Veoma je bitno što je s nama ambasador Sjedinjenih Američkih Država koji će biti na svakom samitu i to znači da smo sigurni da neće biti nikakvih nesporazuma, zaključio je Rama.
U Beogradu se danas održava Samit lidera Otvoreni Balkan kojem osim članica inicijative Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije, prisustvuju i predstavnici Turkiye, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Mađarske.