BalkanNews

Bh. alpinista Tomislav Cvitanušić stigao u Sarajevo nakon osvajanja Mount Everesta

SPORT

Bosanskohercegovački triatlonac i alpinista Tomislav Cvitanušić večeras je stigao u Sarajevo nakon što je uspješno završio misiju i popeo se na najveću planinu svijeta Mount Everest visoku 8.848 metara. 

Na Aerodromu u Sarajevu dočekali su ga prijatelji, rodbina i brojni mediji.

Poznati bh. alpinista u obraćanju novinarima zahvalio se posebno medijima i javnosti jer su ga pratili tokom čitave misije do samog vrha Mount Everesta. Dodao je da je sve vrijeme uspona imao kontakt i podršku svog učitelja i legendarnog alpiniste Muhameda Gafića, piše AA. 

"To je bilo važno, jer Everest se ne može penjati iz teretane, to ne ide na snagu, to mora biti iz srca, a ja sam bio ispunjen tolikom podrškom i to mi je puno pomoglo", rekao je Cvitanušić, dodajući da je rizik bio ogroman.

"Ove godine je, zaključno s današnjim danom, bilo dvanaest mrtvih, a pet nestalih, što je previše za Everest. Bila je čudna godina u smislu vjetra. Brzina vjetra je dostizala i 120 kilometara na sat, a temperatura je bila minus 30, 32 do minus 38", kazao je Cvitanušić te dodao:

"Osjećaj kada ste na vrhu je potpuno suprotan od onoga što bi čovjek očekivao, da se osjeća moćno i snažno. Osjećate se tako maleni, tako prolazni. Još uvijek sam preplavljen emocijama. Nakon 58 dana vratio sam se u Bosnu i Hercegovinu", rekao je bh. alpinista.

Javnost širom regije s velikom pažnjom pratila je njegov pohod na Mount Everest, koji je počeo 31. marta, kada je krenuo sa sarajevskog aerodroma prema Nepalu.

Koristimo kolačiće kako bismo pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici.