Rudari će danas i sutra održati jednosatni štajk upozorenja.
- Ukoliko do kraja ove sedmice Elektroprivreda Bosne i Hercegovine i Vlada Federacije BiH ne pristanu na naš zahtjev od 20 posto povećanja osnovice plaće, svih osam rudnika u FBiH 23. maja stupaju u generalni štrajk. U utorak i srijedu u terminu od sedam do osam sati ujutro održat ćemo u svim rudnicima štrajk upozorenja, kazao je za Faktor Sinan Husić, predsjednik Sindikata radnika rudnika FBiH, nakon današnjeg sastanka sa socijalnim partnerima.
Dodao je i da su EPBiH i Vlada FBiH ostali pri stavu da povećanje plaće može iznositi osam posto.
- Iz EPBiH i Rudnika Banovići su nam još jednom kazali da je povećanje plaća koje oni mogu podnijeti finansijski osam posto. To je za nas neprihvatljivo. Sačekat ćemo do kraja ove sedmice da li će promijeniti stav. Ako se to ne desi, 23. maja svih osam rudnika u FBiH stupit će u generalni štrajk, rekao je Husić, piše radio Kakanj.