Zbog rata u Ukrajini: Albanci najpesimističniji po pitanju ekonomije

Oko 66 posto ispitanika na Kosovu, u Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori, smatra da rat ugrožava njihovu lokalnu ekonomiju, dok njih 30 posto smatra da je rizik značajan

EKONOMIJA 20.04.2023, 14:02 24.04.2023, 16:21
Zbog rata u Ukrajini: Albanci najpesimističniji po pitanju ekonomije
© AA

Zbog rata u Ukrajini, građani zemalja Zapadnog Balkana postali su ekonomski pesimistični.

Prema istraživanju Vijeća za regionalnu saradnju i rezultatima Albanci su najpesimističniji građani Zapadnog Balkana kada su u pitanju ekonomski izgledi nakon ruske invazije na Ukrajinu. Skoro polovina Albanaca vjeruje da se situacija neće poboljšati. Oko 66 posto ispitanika na Kosovu, u Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori, smatra da rat ugrožava njihovu lokalnu ekonomiju, dok njih 30 posto smatra da je rizik značajan. Polovina ispitanih, piše Euroactiv.com, ne vidi da će doći do promjena u doglednoj budućnosti, dok je trećina rekla da će se sitacija pogoršati a samo njih devet posto misli da će biti poboljšanja. 

Sa druge strane, najoptimističniji su građani Kosova. Njih 15 posto vjeruje u svjetliju budućnost. Građani Srbije su na drugom mjesto kada je riječ o nepovjerenju i to sa 41 posto. 

Pozitivno je, međutim, i to da je 67 posto  Makedonaca, 66 posto Bosanaca i Hercegovaca, 69 posto Kosovara i 60 posto Srba generalno zadovoljno načinom na koji su vlasti reagovale na rat.

Značajno je i to da 77 posto građana regiona vjeruje da će doći do ekonomskog pada, 63 posto je zabrinuto zbog prekida u snabdijevanju gasom, 35 posto izražavaju ekonomsku nesigurnost dok 21 posto strahuju od produbljivanja društvenih i političkih podjela, 14 posto strahuje od usporaanja integracije u EU i 23 posto od novog priliva izbjeglica. 

U svim ekonomijama regiona, postoje tri glavna problema u ekonomskoj oblasti: Ekonomski pad; snabdijevanje hranom i gasom i obezbjeđivanje njihove privrede.

Gotovo svi građani Zapadnog Balkana zalažu se za ekonomske sankcije Rusiji (48%), dok ih skoro isti broj (45%) ne odobrava. Srbija je jedina zemlja u regionu koja se nije pridružila svim sankcijama EU i SAD protiv Moskve, uprkos pozivima da to učini.

Građani Kosova prednjače sa 84 posto za usvajanje mjera za pridruživanje sankcijama Rusiji, dok je 77 posto Srba protiv sankcija.

Zanimljivo je da čak 71 posto građana Sjeverne Makedonije smatra da Rusiji ne treba uvoditi ekonomske sankcije.

Sjeverna Makedonija, Rusija i Crna Gora bore se sa ruskim uticajem i dezinformacijama u javnoj sferi. U međuvremenu, Albanija i Kosovo imaju relativno malo sličnih problema i obje su prihvatile ukrajinske izbjeglice u svoje zemlje

komentari (0)