Globalni indeks mira: Od izbijanja pandemije povećan broj sukoba u svijetu
Izvještaj koji procjenjuje situaciju u 2020. godini pokazuje da su se sukobi u svijetu povećali deveti put u 12 godina...

Nivo sukoba u svijetu povećao se od izbijanja pandemije, navodi se u godišnjem Globalnom indeksu mira, koji je u četvrtak objavio Institut za ekonomiju i mir.
Izvještaj koji procjenjuje situaciju u 2020. godini pokazuje da su se sukobi u svijetu povećali deveti put u 12 godina.
Osnivač instituta, Steve Killelea, rekao je da je kriva pandemija, prenosi DPA.
Iako su se ukupni nivoi sukoba i terorizma smanjili u 2020. godini, povećana je politička nestabilnost i nasilne demonstracije, rekao je Killelea.
On navodi da će ekonomski učinak pandemije stvoriti daljnju neizvjesnost, posebno za zemlje koje su imale te probleme prije pandemije.
- Oporavak će također biti vrlo nejednak, što bi moglo izazvati daljnje produbljivanje pukotina, rekao je Killele.
Sveukupno, Globalni indeks mira zabilježio je više od 5.000 nasilnih događaja povezanih s pandemijom između januara 2020. i aprila ove godine.
Dvadeset i pet zemalja su imale veći broj nasilnih demonstracija, dok se samo osam zemalja poboljšalo u toj kategoriji.
Situacija je bila najgora u Bjelorusiji, Mijanmaru i Rusiji, gdje su vlasti nasilno zatvorile demonstrante.
Građanski nemiri naglo su porasli u SAD-u, ne samo zbog pandemije, već dijelom i kako je porastao pokret Black Lives Matter, kao i napada na američki Kapitol u Washingtonu u januaru.
Suprotno tome, stopa ubistava, smrtnosti uslijed terorizma i percepcija kriminala znatno su opali na brojnim mjestima širom svijeta, iako se situacija značajno razlikovala od jednog do drugog područja.
U Afganistanu, Brazilu, Južnoj Africi i Meksiku više od polovine stanovništva i dalje navodi nasilje kao najveći rizik po vlastitu sigurnost u svakodnevnom životu.
Izvještaj je utvrdio da je Afganistan najmanje miroljubiva zemlja na svijetu, a slijede ga Jemen, Sirija, Južni Sudan i Irak.
S druge strane, Island je opet bio na vrhu ljestvice najmirnijih zemalja i tu je poziciju zadržao od 2008. godine.
Kao regija, Evropa je, također, najmirnija, iako se navodi da se i u Evropi povećala politička nestabilnost, prenosi Fena.
Globalni indeks mira pokriva 99,7 posto svjetske populacije, kažu njegovi izdavači, a situaciju ocjenjuje pomoću 23 kvalitativna i kvantitativna pokazatelja grupirana u tri područja - trajni sukobi, sigurnost i militarizacija.