Kako je "Turkey" postala "Türkiye": Novo ime sve više koriste svjetski zvaničnici
Nakon što je naziv Turkiye prihvatio UN, novo ime te zemlje počeli su koristiti i brojni državnici kako na domaćoj tako i na međunarodnoj sceni...

Republika “Türkiye”, odnedavno je službeni naziv države koji će se ubuduće koristiti u svim državnim aktivnostima, ne samo unutar te zemlje već i na međunarodnoj sceni, u odnosima sa drugim državama i međunarodnim institucijama, organizacijama i na stranim jezicima.
UN prihvatio zahtjev
Sam proces promjene imena Republike Türkiye započeo je još u januaru 2022. godine. Tada je Ured za komunikacije Predsjedništva Republike Türkiye pokrenuo kampanju pod nazivom “Hello Türkiye”. Kampanja je, kako je zamišljeno, trebala da na međunarodnim platformama ojača identitet Republike Türkiye. Nekoliko mjeseci nakon što je kampanja “Hello Türkiye” postala viralna i poprimila globalan utjecaj, Mevlut Cavusoglu, ministar vanjskih poslova Republike Türkiye, početkom juna, uputio je pismo generalnom sekretaru UN-a Antoniju Guterresu sa zahtjevom da se ime države iz “Turkey” promijeni u “Türkiye”. Ujedinjene nacije su, istakao je tada i glasnogovornik generalnog sekretara UN-a Stephane Dujarric, prihvatile zahtjev Ankare, te je promjena imena stupila na snagu, kako je Dujarric naveo, odmah po primitku pisma.
UN: Naziv "Turkey" promijenjen u "Turkiye"
O tome je na svom zvaničnom Twitter profilu pisao i šef turske diplomatije Mevlut Cavusoglu, ističući da se proces koji je započet pod vodstvom predsjednika Republike Türkiye Recepa Tayyipa Erdogana, o povećanju vrijednosti brenda, privodi kraju.
- Proces koji smo započeli pod vodstvom našeg predsjednika Recepa Tayyipa Ergodana, kako bismo povećali vrijednost brenda naše države, privodi se kraju. Pismom koje sam danas poslao generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija, registrujemo ime naše države na stranim jezicima u UN-u kao 'Türkiye', napisao je Cavusoglu na svom Twiter nalogu.
Ülkemizin marka değerini yükseltmek için Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan liderliğinde başlattığımız süreç nihayete eriyor.
— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) May 31, 2022
BM Genel Sekreteri'ne bugün gönderdiğim mektupla ülkemizin BM nezdinde yabancı dillerdeki adını da "Türkiye" olarak tescil ediyoruz.
Hayırlı olsun! pic.twitter.com/Zd9UIv2eVy
Türkiye je, također, obavijestila institucije Evropske unije o korištenju naziva “Türkiye” na stranim jezicima te je poslata nota institucijama EU-a, Vijeću Evrope, Evropskoj komisiji i Evropskom parlamentu. U noti je navedeno da će se od sada naziv “Türkiye” službeno koristiti na stranim jezicima.
"Türkiye" na domaćoj i međunarodnoj sceni
Prihvatanjem zahtjeva Ankare u UN-u i Evropskim institucijama promijenilo je i upotrebu naziva “Türkiye” u brojnim zvaničnim istupima državnika, šefova diplomatija na domaćoj i međunarodnoj diplomatskoj sceni i njihovim službenim sastancima i razgovorima.
Tako je Bisera Turković, ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, u svom obraćanju prilikom sastanka sa šefom turske diplomatije koristila naziv “Turkiye”, a na svom Twitter profilu navela je kako je “Turkiye nedvosmisljeno i nepokolebljivo na strani ne samo očuvanja teritorijalnog integriteta i stabilnosti BiH...”
Turkiye je nedvosmisleno i nepokolebljivo na strani ne samo očuvanja teritorijalnog integriteta i stabilnosti BiH, nego podržava napredak naše države u smjeru u kojem to želi i velika većina građana ka EU i NATO. Vrlo uspješna i važna posjeta @MevlutCavusoglu. pic.twitter.com/6z2dvgoDCZ
— Bisera Turković (@BiseraTurkovic) June 18, 2022
Osim Turković, naziv “Türkiye” je i u intervju za TRT World upotrijebila i Vjosa Osmani, predsjednica Kosova.
Thank you MrsPresident Vjosa Osmani @VjosaOsmaniPRKS. You already used the country’s official name as “Türkiye” @trtworld https://t.co/T3UuE1KRXx pic.twitter.com/DfHZ6og42J
— Dilek KÜTÜK (@dilektk) May 31, 2022
Ministar vanjskih poslova Sjeverne Makedonije Bujar Osmani, nakon sastanka sa turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, na svom Twitter nalogu upotrijebio je izraz "Türkiye".
Glad to meet wthe President of Türkyie @RTErdogan. This year marks 30 years of diplomatic relations btw &. Our countries enjoy close relations and we look forward to deepening our cooperation in the years to come. pic.twitter.com/7j9NIcTIXl
— Bujar Osmani (@Bujar_O) June 13, 2022
Pored Balkana i zvaničnika regiona, upotrebu Türkiye kao zvaničnog naziva države iskoristio je i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg. On je naziv “Türkiye” upotrijebio u postu na svom zvaničnom Twitter nalogu.
Constructive conversation with President @RTErdogan ahead of the #NATOsummit. We discussed the importance of addressing #Türkiye’s legitimate security concerns on the fight against terrorism & making progress in the #NATO accession process for #Finland & #Sweden.
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) June 15, 2022
Premijerka Švedske Magdalena Andresson, također, je u svom obraćanju puetm Twitter naloga iskoristila naziv "Türkiye". Ona je, nakon što se sastala sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom navela kako joj je bilo zadovoljstvo ugostiti generalnog sekretar NATO-a gdje su razgovarali i švedskoj aplikaciji za NATO, uoči samita u Madridu, uključujući i dijalog Švedske sa Türkiye.
Pleased to host NATO Secretary General @jensstoltenberg at Harpsund today for talks with me and the Government. Important discussions on Swedish NATO application ahead of Madrid Summit, including our dialogue with Türkiye. pic.twitter.com/bpcDgQAkZY
— SwedishPM (@SwedishPM) June 13, 2022
Ministar vanjskih poslova Češke Jan Lipavski je, nakon sastanka sa turskim kolegom Cavusogluom, upotrijebio naziv "Türkiye" na svom Twitter nalogu, ističući da je jedna od tačaka razgovora bila i odnosti EU i Türkiye.
I welcomed my Turkish counterpart @MevlutCavusoglu at the @CzechMFA. It’s been thirteen years since the last visit of the Foreign Minister. We discussed:
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) June 11, 2022
Support for & food security
@NATO enlargement
Eastern Mediterranean
EU-Türkiye relations pic.twitter.com/As1TEklvHx
Ministrica vanjskih poslova Norveške Anniken Huitfeldt, također je, nakon sastanka sa turskim kolegom Cavusogluom i razgovorom o NATO savezu, upotrijebila naziv "Turkiye".
Thank you FM @MevlutCavusoglu for the warm welcome and hospitality we have received
— Anniken Huitfeldt (@AHuitfeldt) June 15, 2022
Norway values its excellent bilateral relationship with #Turkiye. We are also close @NATO allies
These are uncertain times, maintaining close contact with allies more important than ever pic.twitter.com/ch3aayLXAR
Ministar vanjskih poslova Nizozemske Wopke Hoekstra, nakon sastanka sa šefom turske diplomatije upotrijebio je naziv "Türkiye". Hoekstra se početkom juna sastao sa turskim šefom diplomatije te istakao kako mu je bilo zadovoljstvo sa turskim kolegom govoriti o odnosima između Turkiye i EU kao i o brojnim drugim temama.
Pleasure to meet with Minister @MevlutCavusoglu of Türkiye in Ankara today. We reaffirmed the good - relationship and cooperation at the 9th #WittenburgConference. Several working groups discussed themes like energy, Türkiye-EU relations and the Turkish-Dutch community. 1/3 pic.twitter.com/EiAIGmrx2Z
— Wopke Hoekstra (@WBHoekstra) June 8, 2022
O promjeni naziva “Turkey” u “Türkiye” pisali su i brojni svjetski mediji. Tako je The New York Times napisao tekst pod naslovom “Now It’s Türkiye, Not Turkey, at the United Nations” ( op.a Sada je Turkiye, a ne Turkey, u UN-u). I Washington Post je posvetio tekst promjeni naziva. Tekst je naslovljen “ Turkey today, Türkiye tomorrow: U.N okays country's request for change ( op.a. Turkey danas, Turkiye sutra: UN prihvatio zahtjev zemlje o promjeni imena)
Britanski BBC posvetio je nekoliko tekstova o promjeni imena u Türkiye. Dva teksta, jedan u februaru ove godine i drugi u martu, naslovljeni su “Goodbye Turkey, Hello Türkiye”, ( op.a. Doviđenja Turkey, zdravo Türkiye) posvećeni su pitanju zašto 'Turkey' rebrendira međunarodno poznati naziv zemlje u “Türkiye”.
Nedugo nakon promjena naziva u Türkiye od strane brojnih institucija i zvaničnika, predsjednik Republike Türkiye Recep Tayyip Erdogan, je najavio kako će turska nacionalna aviokompanija svoje međunarodne letove obavljati pod nazivom Türk Havayolları, umjesto pod dosadašnjim nazivom Turkish Airlines.
Piše: Elmina Muhić