Turske sportistkinje koje su upisale imena u historiju sportskih takmičenja
Od odbojke do hrvanja, od judoa do mačevanja, od taekwondoa do streličarstva, sportašice Turske na međunarodnim događajima mašu crvenom zastavom sa zvijezdom i polumjesecom i svoju naciju čine ponosnom
Kao i u svim područjima života, Turkinje se svojim uspjehom ističu i u sportu. Od odbojke do hrvanja, od judoa do mačevanja, od taekwondoa do streličarstva, sportašice Turske na međunarodnim događajima mašu crvenom zastavom sa zvijezdom i polumjesecom i svoju naciju čine ponosnom.
Sportašice su i dalje ponos turskog sporta slijedeći put koji su započele Halet Çambel i Suat Fetgeri Aşen, prve učesnice na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. godine iz Turske.
Da su sportistkinje Turske ponos nacije pokazatelj su i sportistkinje koje su ostavile trag u historiji sporta ali i u modernoj historiji. Među njima je judo takmičarka Hülya Şenyurt, koja se upisala u historiju osvajajući medalje na Olimpijskim igrama nakon što je osvojila drugo mjesto u Evropi 1990. godine i na Evropskom prvenstvu za mlade 1991. godine.
Hülya Şenyurt, imala je 19 godina kada je učestvovala u Olimpijskim igrama u Barceloni 1992. Godine. Tada je postala prva turska sportašica koja je osvojila treće mjesto u kategoriji od 48 kg te osvojila medalju na Olimpijskim igrama.
Tu je i Nurcan Taylan, jedina sportašica u Turskoj koja je osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Atini 2004. Godine. Tada je zajedno sa Halilom Mutluom i Tanerom Sagirom, osvojila zlatnu medalju u dizanju tegova.
Yasemin Adar, upisla je svoje ime „ zlatnim“ slovima u historiji turskog hrvanja. Yasemin je svjetska i evropska prvakinja, postala je i simbol ženskog hrvanja. Proslavila se na Evropskom prvenstvu u Rigi 2016. godine.
Došavši do evropskog prvenstva, Yasemin je donijela prvu zlatnu medalju za žene u povijesti organizacije i time otvorila novu stranicu u turskom ženskom hrvanju. Nije bila zadovoljna ovim prvenstvom, a ime joj je četiri puta zaredom ispisano na vrhu Evrope pa je sa 29. godina uspjela dostići svjetski vrh ali i Evropu. Godinu kasnije, 2017. Godine Yasemin je otvorila novi teren na Svjetskom prvenstvu u Parizu, gdje je postala svjetska prvakinja. „Žena prvih“ Yasemin Adar sudjeluje i na Olimpijskim igrama u Tokiju.
Sportašica reprezentacije Turske Neslihan Yiğit postala je prva sportašica koja je predstavljala Tursku na Olimpijskim igrama u badmintonu, Çağla Büyükakçay u tenisu, İlke Özyüksel u modernom petoboju i Göksu Üçtaş Şanlı u gimnastici.
Neslihan Yiğit i Göksu Üçtaş Şanlı natjecale su se na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine, dok su se Çağla Büyükakçay i İlke Özyüksel takmičila se na Olimpijskim igrama u Riju 2016. godine.
Nacionalna tenisačica Çağla Büyükakçay osvojila je historijsko prvenstvo na TEB BNP Paribas Istanbulskom kupu 2016. Godine. Çağla je postala prva turska sportašica koja je osvojila WTA turnire pobijedivši u finalu Danku Kvinić iz Crne Gore.
Tu je i Nur Tatar Askari s dvije olimpijade zaredom sa kojih se vratila sa medaljama. Nacionalna taekwondoistica Nur Tatar Askari jedina je turska sportašica koja je osvojila medalju u dvije olimpijske igre. Nur Tatar osvojila je srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. i brončanu na Olimpijskim igrama u Riju 2016. godine. Državna taekwondo takmičarka, koja je osvajala svjetska i europska prvenstva, također je na tatamiju na Olimpijskim igrama u Tokiju.
Pored Hülye Şenyurt, Nurcan Taylan i Nur Tatar Askari, atletičarke Hamide Tosun i Azize Tanrıkulu također su uspjele osvojiti medalje na Olimpijskim igrama.
U taekwondou Azize Tanrıkulu osvojila je srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008., a Hamide Tosun brončanu na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000. godine.
Zeliha Ağrıs sa 19 godina se takmičila na Svjetskom prvenstvu u taekwondou 2017. održanom u Mujuu u Južnoj Koreji, privukla je pažnju osvajanjem zlatne medalje unatoč tome što je mlada.
Zeliha se vratila sa zlatnom medaljom sa Svjetskog prvenstva, na kojem je prvi put učestvovala u kategoriji odraslih.
Sportašica Turske İrem Yaman osvojila je zlatnu medalju u kategoriji 62 kilograma na Svjetskom prvenstvu u taekwondou održanom u Rusiji 2015. i Engleskoj 2019. godine. Tako je İrem postala prva turska taekwondoistica koja je dva puta osvojila svjetsko prvenstvo.
İrem Yaman, koja je, također, osvojila dva europska prvenstva u kategoriji seniora a Svjetska taekwondo federacija nagradila ju je za najuspješniju sportašicu 2018. godine.
Turska freediver Şahika Ercümen ušla je u povijest ronivši na "bijelom kontinentu", koji se održao u sklopu 3. nacionalne antarktičke znanstvene ekspedicije.
Şahika je s turskim znanstvenicima otišala na kontinent i mahala turskom zastavom na Antarktiku. Şahika, koja je prva turska atletičarka koja je ronila na Antarktiku, svojim je postignućima dodala još jedno.
Nacionalna tenisačica İpek Soylu doživjela je najvažniju pobjedu u svojoj karijeri na Otvorenom teniskom turniru SAD-a 2014. godine. Osvojivši prvenstvo sa svojim švicarskim partnerom Jil Belen Teichmann u kategoriji mladih parova, İpek je postala "prva Grand Slam prvakinja tenisačica Turske" i ucrtala se među nezaboravne.
Državna igračica badmintona Özge Bayrak otvorila je novi put osvojivši brončanu medalju u ženskom single nastupu na Europskom prvenstvu u badmintonu 2014. održanom u ruskom Kazanu. Özge, koja je jedina turska igračica badmintona koja je osvojila medalju na Europskom prvenstvu u kategoriji seniora, također je predstavljala Tursku na Olimpijskim igrama u Riju 2016. godine.
U grani mačevanja, u kojoj je Turska nedavno počela napredovati, sportašice se ističu postignutim diplomama.
Nacionalna sportašica Deniz Selin Ünlüdağ osvojila je zlatnu medalju u kategoriji ženskog mačevanja na Europskom prvenstvu u mačevanju koje se održalo u ruskom Sočiju 2018. godine i osvojila historijsko prvenstvo. Historijski uspjesi koji su se nastavili s timom ženskih mačeva Yıldız koja je stigla do trećeg mjesta u istoj organizaciji nastavili su se bronzanom medaljom Aylin Çakır u kategoriji mačeva za mlade žene.
Državni predstavnik u mačevanju Nisanur Erbil također je osvojio zlatnu medalju u kategoriji ženskih mačeva u zvijezdama na Europskom prvenstvu za juniore i seniore 2019. godine koje se održavalo u Italiji.
Yasemin Ecem Anagöz ocijenjen je dostojnim nagrade Svjetski sportaš godine u streličarskoj grani, gdje je Turska nedavno postigla značajan uspjeh.
Yasemin Ecem Anagöz izabrana je za sportašicu 2018. godine u ženskom klasičnom luku. Državna predstavnica osvojila je zlatnu medalju u kategoriji klasičnog luka za žene na Europskom prvenstvu 2018. održanom u poljskoj Legnici. Zbog epidemije koronavirusa, mnoge međunarodne organizacije nisu mogle biti održane 2020. godine.
Nacionalni sportaši Şaziye Erdoğan i Busenaz Sürmeneli svojim su svjetskim prvenstvima ostavili trag u 2019. godini. Na Svjetskom prvenstvu održanom u Pattayi na Tajlandu nacionalni dizač tegova Şaziye, koja se natjecala u 45 kg, osvojila je zlatnu medalju sa 77 kg u trzanju, srebrnu sa 92 kg u čistom trzanju, te zlatnu medalju s ukupno 69 kg i stigla do prvenstva.
Nacionalni boksač Busenaz Sürmeneli također se popla na pobjedničko postolje pobijedivši kinesku rivalkinju Liu Yanga u finalu do 69 kilograma na Svjetskom prvenstvu održanom u Rusiji.
Nacionalna taekwondoistica Hatice Kübra İlgün postala je prva turska taekwondoistica koja je osvojila medalju u svim grand prix organizacijama održanim 2019. godine.
Nacionalna karatistkinja Serap Özçelik Arapoğlu na vrhu je svjetske ljestvice u ženskom kumiteu od 50 kg.
Uspješna karatistkinja u svojoj je karijeri osvajala svjetska, europska i mediteranska prvenstva.
Nacionalna ženska odbojkaška reprezentacija uspjela je nakon 16 godina igrati finale Europskog prvenstva. Pobijedivši posljednjeg prvaka Srbiju sa 3-2 u finalnoj utakmici odigranoj u Ankari, nacionalni tim je po drugi put u historiji organizacije osvojio srebrnu medalju. Turska je povećala broj medalja u organizaciji na četiri i to dva srebra i dvije bronze.
Nacionalna ženska odbojkaška reprezentacija također se kvalificirala za učešće na Olimpijskim igrama pobijedivši Njemačku sa 3: 0 u finalu europskih kontinentalnih kvalifikacija za Olimpijske igre CEV 2020 u Tokiju čiji je domaćin Nizozemska.
Nacionalni paraolimpijski plivač Sümeyye Boyacı, koji je rođen bez obje ruke, stigao je do zlatne medalje na Europskom prvenstvu 2018. održanom u Dublinu, glavnom gradu Irske.
Sümeyye, koja je osvojila srebrnu medalju u ženskoj disciplini S5 na 50 metara leđno na Svjetskom paraolimpijskom prvenstvu u plivanju 2019. održanom u Londonu, glavnom gradu Engleske, postala je model za Barbie lutke.
Paraolimpijska dizačica tegova Nazmiye Muratlı osvojila je zlatne medalje i na Paraolimpijskim igrama 2012. i 2016. godine.