Dodik i lobističke aktivnosti: Kako je RS potrošila 40 miliona KM na lobiranje u SAD-u

U publikaciji se, između ostalog, navodi i kako je Milorad Dodik još 1998. godine, dok je još bio na funkciji premijera RS-a, „angažovao lobističke firme u Sjedinjenim Američkim Državama i time pokazao viziju koju je imao za entitet  RS“...

BiH 14.09.2021, 14:33 14.09.2021, 14:45
Dodik i lobističke aktivnosti: Kako je RS potrošila 40 miliona KM na lobiranje u SAD-u

Bosnian Advocacy Center izadao je svoju prvu publikaciju naslova „Lobiranje kao vanjskopolitički alat: Kako je entitet RS potrošio 40 miliona KM na lobiranje u SAD-u“, autora Ismaila Ćidića.

Publikacija je, ustvari, rezultat istraživanja i analize ugovora koje je Vlada RS-a potpisala sa lobističkim kompanijama.

U publikaciji se, između ostalog, navodi i kako je Milorad Dodik još 1998. godine, dok je još bio na funkciji premijera RS-a, „angažovao lobističke firme u Sjedinjenim Američkim Državama i time pokazao viziju koju je imao za entitet  RS“.

- Uslovi ugovora s firmom su vrlo siromašno predstavljeni, tako da nemamo puni uvid u ove aktivnosti iz 1998. godine.  Istu praksu ponovio je i 2006. godine kada je ponovo preuzeo premijersku dužnost. Prvi ozbiljni ugovor koji je Dodik potpisao bio je s firmom i njenim tadašnjim direktorom Gregory Minjackom. Minjack, koji je Dodika upoznao dok je ranijih godina radio na američkom projektu u BiH, tako je postao službeni predstavnik entiteta RS u SADu, navodi se u publikaciji.

To iskustvo sa Minjackom, kako se navodi, koštalo je Dodika više od 60 hiljada dolara, a njegovoj vladi, navodi se u izvještaju, trebalo je „nekoliko godina da pronađe stabilne i dugoročne partnere i da formira konkretne ciljeve.

- Tako se okušao s firmom s kojom su radili na razvijanju strategija za direktne susrete s američkim zvaničnima, kao i sa firmom Dewey and Lebeoufs kojom su radili na razvijanju strategija za direktne susrete s američkim zvaničnima, kao i s firmom Quinn Gillespie and Associates. Ipak, u maju 2009. godine, Vlada RS-a potpisuje prvi ugovor s firmom Picard Kentz & Rowe, najlojalnijim (i najbolje plaćenim) partnerom koji je za Vladu RS-a radio sve do 2019. godine, navodi se u izvještaju. 

Prema izvještajima u publikaciji „Milorad Dodik je u augustu 2013. godine odlučio da osnuje predstavnički Ured entiteta RS u SAD-u.

- Prema dostupnim ugovorima, Vlada RS-a ovaj ured plaća 30 hiljada dolara mjesečno, što znači da je zaključno s decembrom 2021. godine na ovaj projekat ukupno potrošeno više od tri miliona dolara. Važno je naglasiti da je status koji ovaj ured ima jednak statusu svih drugih lobističkih kompanija s kojima je sarađivala Vlada RS-a, ali koji se faktički koristi i kao alternativaambasadi Bosne i Hercegovine u Washingtonu, posebno onda kada ambasador nije čovjek kojeg je postavio Milorad Dodik, navodi se u istraživanju.

Osim toga, ističe se da je paralelno sa Uredom RS-a i firmom Picard Kentz & Rowe, „Vlada RS-a radila je kraći period i s firmom Twin Rocks Global, tokom jula, augusta i septembra 2018. godine“.

- Jason Osborne, čelnik ove kompanije, za američke medije potvrdio da ga je Dodik plaćao 10 hiljada dolara u periodu od tri mjeseca, a navodno je bio zadužen za organizovanje sastanaka između Željke Cvijanović i senatora Rogera Wickera, te zastupnika Dana Rohrabacher, bivšeg predsjedavajućeg Podkomiteta za Europu, Euroaziju i rastuće prijetnje, navedeno je, između ostalog, u publikaciji Bosnian Advocacy Centra „Lobiranje kao vanjskopolitički alat: Kako je entitet RS potrošio 40 miliona KM na lobiranje u SAD-u“.

komentari (0)