Vučić: Vojno smo neutralni, ali politički Srbija nije neutralna
Na glasanju u Generalnoj skupštini UN od 193 člana, Bosna i Hercegovina kao i Srbija podržale su suspenziju ruskog članstva u Vijeću za ljudska prava zbog kršenja ljudskih prava u Ukrajini
Generalna skupština Ujedinjenih naroda izbacila je Rusiju iz Vijeća za ljudska prava sa sjedištem u Ženevi zbog njenih napada na Ukrajinu.
Na glasanju u Generalnoj skupštini UN od 193 člana, Bosna i Hercegovina kao i Srbija podržale su suspenziju ruskog članstva u Vijeću za ljudska prava zbog kršenja ljudskih prava u Ukrajini.
Komentarišući činjenicu da je Srbija među 93 zemlje koje podržavaju izbacivanje Rusije iz Saveta za ljudska prava, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, gostujući na RTS-u, rekao je da će se o sudbini Srbije narednih dana odlučivati u paketu sankcija u vezi sa trgovinom naftom, te stoga Srbija ostaje u teškoj situaciji.
- To sam rekao i Putinu. Ovo je nemoguća pozicija, mi svoju zemlju držimo i čuvamo. Od čega ćemo da isplaćujemo plate, ako ne bude bilo investicija, kazao je Vučić.
Vučić je rekao da Srbija, iako je vojno neutralna zemlja, nije politički neutralna.
Glasanje Srbije protiv Rusije u UN-u pohvalio je i albanski premijer Edi Rama.
U svom postu na Twiter nalogu, Rama je rekao da je jedinstvo Srbije sa Zapadom protiv novog talasa ruske agresije dobra vijest za region.
- Suspenzija Rusije od strane Vijeća UN-a za ljudska prava, snažno odbijanje da se prizna brutalno kršenje svih sloboda i prava i gnusne ratne zločine u Ukrajini. Srbija se ponovo svrstava sa Zapadom u ovoj novoj eskalaciji protiv ruske agresije, to je dobra vijest za region, napisao je Rama.
Pezullimi i Rusisë nga Human Rights Council në OKB refuzim i fortë për të pranuar shkeljen brutale të çdo lirie e të drejte dhe krimet mizore të luftës në Ukrainë.Rreshtimi i Serbisë përsëri me Perëndimin në këtë përshkallëzim të ri kundër agresionit rus, lajm i mirë për rajonin!
— Edi Rama (@ediramaal) April 7, 2022