Prisilno raseljeni civili u sirijskoj sjeverozapadnoj pokrajini Idlib bore se da prežive na visokim temperaturama u improviziranim šatorima.
Toploti talas, koji je posljednjih dana postao u globalni fenomen, nepovoljno utiče na živote miliona civila koji su se sklonili u Idlib nakon što su pobjegli pred sirijskim režimom i njegovim saveznicima.
U Idlibu, gdje većina civila živi u improviziranim šatorima, temperatura se tokom dana penje i do 40 stepeni Celzijusa, čineći nepodnošljivim uslove života za oko 4 miliona sirijskih civila u regiji.
Boreći se s ekstremnim temperaturama, porodice nemaju pristup struji, a suočavaju se i sa nestašicom vode.
"Nema struje, pa ni ventilatori ne rade. Iscrpljeni smo od vrućine i teško nam je", rekao je za AA Abdurrahman Raad u izbjegličkom kampu Azraq u blizini turske granice.
Rekao je da civili u Idlibu očekuju pomoć nevladinih organizacija i filantropa.
"U šatorima prekrivenim plastikom ne možemo se zaštititi od vrućine ljeti ili hladnoće zimi", rekao je on.
Mariam Sattouf, koja je prije tri godine pobjegla iz sela jugoistočno od Idliba zbog intenzivnih napada sirijskih režimskih snaga i Rusije, rekla je da šatori u kojima žive nisu prikladni za vremenske uslove tokom bilo kojeg godišnjeg doba.
"Tjeramo djecu da se tuširaju da bismo ih rashladili. Temperatura je znatno iznad 40 stepeni Celzijusa. Zamislite život u najlonskom šatoru", dodala je ona.
Sirijski građanski rat počeo je 2011. kada je režim Bashara al-Assada razbio prodemokratske proteste.
Prema procjenama UN-a, stotine hiljada ljudi od tada su ubijene, a milioni su raseljeni.