Meta u oproštajnoj posjeti Kosovu: "Obećavam da ću učiniti više za Kosovo"

Meta će dužnost novoizabranom predsjedniku Bajramu Begaju predati 24. jula

Region 22.07.2022, 12:02 22.07.2022, 12:38
Meta u oproštajnoj posjeti Kosovu: "Obećavam da ću učiniti više za Kosovo"
© Twitter/Vjosa Osmani

Aktuelni albanski predsjednik Ilir Meta boravio je u posljednjoj zvaničnoj posjeti Kosovu. 

Metu je na Kosovu ugostila predsjednica Vjosa Osmani. Meta se na zajedničkoj konferenciji za novinare požalio da tokom svog mandata nije mogao da učini više za Kosovo zbog unutrašnjih problema Albanije.

- Ne prihvatam nikakvu zahvalnost jer sam izvršio ustavnu, ali i moralnu dužnost, kakvu ima svaki građanin Albanije, i jedino što žalim je što sam mogao da uradim više u podršci Kosovu, ali sam imao i probleme u mojoj zemlji tokom ovih pet godina. Ali obećavam vam da ću od ponedeljka, 25. jula, ujutru, činiti mnogo više i za Kosovo, kaže Meta. 

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani se zahvalila predsjedniku Meti na njegovom doprinosu odnosima dvije zemlje i podršci tokom svih procesa kroz koje je Kosovo prošlo.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon sastanka, Osmani je pomenula sporazume koje su potpisale vlade Kosova i Albanije tokom juna mjeseca, te je istakla značaj njihove implementacije. Ona je kazala da je cilj Kosova članstvo u evroatlantskim strukturama.

- Jasan cilj i volja naroda Kosova ostaje članstvo u evroatlantskim strukturama, Evropskoj uniji i NATO-u. Kao što znate, Kosovo radi na pripremi svoje aplikacije za status zemlje kandidata u EU do kraja ove godine. Što se tiče NATO-a, važno je ići naprijed, jer je činjenica da Albanija kao članica NATO-a stvorila veću bezbijednost u cijelom regionu, naglasila je Osmani.

Meta će dužnost novoizabranom predsjedniku Bajramu Begaju predati 24. jula.

Meta je istakao da je uveren da će i novi predsjednik stati uz Kosovo, piše Kosovo-online. 

Predsednik Kosova Osmani je na konferenciji za novinare zahvalio Meti na doprinosu odnosima dve zemlje. 

komentari (0)