Ursula von der Leyen: Jedini način da se riješi kriza na Kosovu je dijalog uz pomoć EU
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izjavila je da se kriza na sjeveru Kosova može riješiti samo dijalogom, te da o tome danas u Briselu diskutuju pregovarači Kosova i Srbije.
Von der Lejen i kosovski premijer Kurti su nakon obilaska obdaništa „Cicrimat“ u prištinskom naselju Kalabria, koje je izgrađeno sredstvima EU, održali zajedničku konferenciju za novinare na kojoj su govorili o evropskim integracijama Kosova, ali prije svega o krizi na sjeveru Kosova gde lokalni Srbi deseti dan zaredom blokiraju puteve ka graničnim prelazima zbog odluke Vlade Kosova o uvođenju reciprociteta na srpske registarske tablice.
Predsjednica EP-a je kazala da je zabrinuta zbog krize na sjeveru Kosova, te je istakla da se ona može rešiti samo dijalogom.
- Veoma je važno da situacija ne eskalira. Vratimo se pregovaračkom stolu da pronađemo trajno rešenje, a jedini način da se to postigne je dijalog uz pomoć EU, koji je jedina platforma za rješavanje trenutne krize. I dalje ćemo biti u kontaktu jer želim da vidim napredak Kosova i to je moguće samo zahvaljujući saradnji, rekla je Von der Leyen.
Premijer Kurti je rekao da je predložio da i Kosovo i Srbija ukinu probne tablice i da je spreman za sveobuhvatnost i reciprozitet sa Srbijom, jer jednakosti nema bez reciprociteta. Istakao je da je Kosovo prihvatilo predlog komandanta KFOR-a da da se uklone barikade i da vojnici KFOR-a zamjene kosovske specijalce, ali da je Srbija odbila takav prijedlog. Dodao je da su i predsjednici četiri opštine na sjeveru Kosova, sa većinskim srpskim stanovništvom, odbile prijedlog KFOR-a, nakon konsultacija sa predsednikom Srbije.
Premijer Kurtije ponovio je da su specijalne jedinice Kosovske policije na graničnim prelazima na Brnjaku i Jarinju tamo da bi se zaštitili graničari i granični prelazi. Istakao je da Kosovo ne želi da na sjeveru bude barikada, niti napada kao što je bio u Zubinom Potoku sa terorističkim elementima.
- Kriza na granici Kosova i Srbije jeste zbog neprihvatanja Srbije da na Jarinju i Brnjaku počinje jedna druga država. Tu državu su prihvatile 22 države Evropske unije i 26 država NATO-a i nezavisnost Kosova jeste realnosti i mislim da što prije Srbi i Srbija to prihvate, bolje će biti za sve nas. Srbi su na Kosovu dosta kooperativni što se tiče naših mjera, ali imate predsjednika države Srbije koji priča jezikom devedestih godina prošlog vijeka i mislim da je tu problem. Ne možete sa tenkovima da dođete na granicu i podići u vazduh Centar za registraciju vozila u Zubnom Potoku i pri tom dovesti ruskog ambasadora na granicu, kazao je Kurti.
Von der Leyen je govoreći o evropskim integracijama Kosova istakla da nije izgubljen iz vida cilj da Kosovo postane dio EU, te da kosovska djeca imaju evropsku perspektivu. Kazala je da Kosovo treba da nastavi sa ekonomskim razvojem i sa njegovanjem evropskih vrijednosti, javlja AA.
Važno je, dodala je, da Kosovo nastavi da konsoliduje borbu protiv kriminala i korupcije.
Kazala je da se ni strateške investicije ne ostavljaju po strani jer su bitne za održiv razvoj, pomenuvši projekat auto-puta Niš-Priština, koji finansira EU, a koji treba i simbolično da poveže Kosovo i Srbiju.
Von der Leyen poručila je da je EU investirala tri milijarde eura na nabavku vakcina za zemlje Zapadnog Balkana, a Kosovo je dobilo 187 miliona za suočavanje sa posljedicama pandemije. Navela je da EU podržava vakcinaciju protiv koronavirusa, te da je jako važno da se sve vakcine iskoriste.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen sastala se jutros po dolasku sa kosovskom predsjednicom Vjosom Osmani. Posjeta Kosovu je u sklopu njenog obilaska država Zapadnog Balkana.