IUS i YÖKAK potpisali memorandum o razmijevanju i saradnji
Tim povodom na IUS-u je održan seminar na temu „Postizanje osiguranja kvaliteta na visokoškolskim ustanovama“.
Memorandum o razumijevanju i saradnji između Internacionalnog univerziteta u Sarajevu i Vijeća za kontrolu kvaliteta visokog obrazovanja Republike Turkiye, potpisan je danas u prostorijama IUS-a.
Na sastanku je istaknuto da će memorandum kojeg su potpisali predsjednik Upravnog odbora IUS-a Sevgi Kurtulmuš i predsjednik YÖKAK-a Muhsin Kar, povećati međunarodnu vidljivost Internacionalnog univerziteta.
Naglašavajući važnost osiguranja kvaliteta Kar je kazao da „akreditacija daje garanciju u pogledu kvalitete obrazovanja na univerzitetima na kojima studiraju ili su studirali studenti, koji su odlazili u inostranstvo na studij ili rad.“
Napominjući da osiguranje kvaliteta zapravo osigurava kvalifikacije studenata i olakšava proces mobilnosti studenata, Kar je istakao da su "strukture i funkcioniranje nacionalnih agencija za kvalitet usko povezane sa administrativnim strukturama zemalja."
Dodao je da su univerziteti autnomne strukture zbog svoje akademske slobode. Osvrćući se na sporazum potpisan sa IUS-om, Kar je rekao da „studenti koji su diplomirali na IUS-u, kako u BiH tako i širom svijeta su akreditirani od strane institucije kvalitete registrovane u Evropskom registru za osiguranje kvaliteta.“
Podsjetivši da su potpisali memorandum o razumijevanju sa Agencijom za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH, Kar je rekao: "Obje administrativne strukture zemalja, veličina i širina visokog obrazovanja se razlikuju. Imamo različita iskustva. Prvo, podijelit ćemo svoja iskustva na nivou agencije“.
Kar je napomenuo da žele ojačati svoje veze sa agencijama u zemljama koje se nalaze u srcu Turkiye.
Potpisivanju memoranduma prisustvovao je i Enes Hašić, direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH. Hašić je izrazio zadovoljstvo potpisanim sporazumom ističući da „otvara širok spektar mogućnosti međusobne saradnje.“
- Naime, ta saradnja se odnosi kako na saradnju samih agencija između agencija direktno ali i saradnju institucija koje djeluju u okviru nadležnosti dviju agencija, a sve zajedno je usmjereno ka jačanju kvaliteta u visokom obrazovanju. To podrazumijeva i razmjenu studentata, učešće u zajedničkim projektima, učescima u procesima i procesima akreditacije pgootovo. Ja ću nastojati da što veći broj stručnjaka iz Republike Turkiye bude zastupljeno u našim procesima akreditacije, jer zajednički, koristeći iskustva iz jednog tako velikog obrazovnog prostora, itekako nam može dobro doći, kazao je Hašić.
Hašić je istakao kako će Agencija nastojati implementirati sistem koji provodi YÖKAK, te ga uvrstiti u proceduru ocjene kvaliteta obrazovanja u BiH.
- Ključni i strateški zadatak svih u BiH, a posebno Agencije koja se bavi visokim obrazovanjem, je da ostvarimo punopravno članstvo u ENQI, gdje se YÖKAK već nalazi, pa se ta iskustva mogu koristiti. Naime, BiH odnosno Agencija u BiH je trenutno pridruženi član ENQA-e. Zbog toga nekada i naši studenti imaju određenih problema u pojedinim prostorima. Mislimo da ćemo pomoću zajedničkog rada i iskustva i naravno rada sa nekim drugim agencijama i našim prestrojavanjem u okviru BiH, pokušati i da ćemo zasigurno i na kraju ispuniti sve uvjete za punopravno članstvo u ENQA-i, kazao je Enes Hašić, direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH.
Tim povodom na IUS-u je održan seminar na temu „Postizanje osiguranja kvaliteta na visokoškolskim ustanovama“.