Robotska tehnologija stvara razliku u gojaznosti i endokrinoj hirurgiji
Gojaznost i endokrine bolesti, posebno nadbubrežne žlijezde, spadaju u sve veće zdravstvene probleme današnjice. Robotika, jedna od najnaprednijih tehnologija u hirurškom liječenju ovih bolesti, zbog visokog nivoa vidnog polja i pokretljivosti, nudi značajne prednosti za hirurge i pacijente u oblasti gojaznosti i endokrine hirurgije, gdje su tkiva i nervi gusti.
Tehnologija robota u hirurgiji pruža udobnost i pacijentima i ljekarima u hirurgiji gojaznosti i nadbubrežnih žlijezda. Prof. dr. Varlık Erol Specijalista opšte hirurgije Medicana Health Group ističe da robotska tehnologija omogućava da se operacije obavljaju sigurnije, brže i uspješnije, a samim tim i pacijenti mogu brže da se oporave.
Razlika robota u hirurgiji gojaznosti
Prof. dr. Varlık Erol je naveo da hirurške intervencije mogu biti rješenje za pacijente koji ne reaguju na dijetu, vježbe i medicinske tretmane u vezi sa gojaznošću, koja postaje sve veći problem širom svijeta.
Dr. Varlık Erol je dao sljedeće informacije o rukavnoj gastrektomiji:
"Izvođenje gastrektomije rukava i operacija želučane premosnice sigurnije i učinkovitije uz pomoć robotske tehnologije. Ovom metodom, veliki dio želuca, otprilike 70-80%, se uklanja, a preostali dio se oblikuje u usku cijev. Na početku se koristila kao prva faza dvostepene barijatrijske hirurgije kod visokorizičnih i ekstremno gojaznih pacijenata, a zbog postignutog značajnog gubitka težine danas se primenjuje kao jedna od osnovnih metoda.
Gastrektomija rukava je tehnika koja ima kliničke prednosti kao što su osiguranje adekvatnog gubitka težine, jer se ne vrši nikakva rotacija crijeva, što spriječava opstrukcije (uslijed unutarnje hernije), a također ne uključuje strane predmete poput želudačne omče, čime se eliminiše rizik od pomjeranja i erozije povezane sa stranim tijelima. Gastrektomija rukava ne samo da ograničava unos hrane, već također izaziva promjene u hormonima vezanim za ishranu, kao što su leptin i ghrelin, čime dodatno doprinosi gubitku težine."
Prof. Dr. Erol naglašava da se u tehnici gastričnog bajpasa, zapremina želuca pacijenta smanjuje za oko 90 posto. Zapremina koju pacijent može koristiti iznosi otprilike 15-30 ml. Zbog male zapremine želučnog džepa, pacijenti nakon operacije osjećaju sitost čak i uz unos malih količina hrane.
Osnovna mjesta za apsorpciju hranljivih tvari, posebno masti i ugljenih hidrata, su tanka crijeva.
Ovom hirurškom metodom, promjene u anatomiji tankih crijeva dovode do smanjenja apsorpcije hrane, posebno masti i ugljikohidrata. Na taj način se postiže gubitak težine, a dugoročno se smanjuje i rizik od ponovnog dobijanja na težini, ističe prof. dr. Erol.
dr. Varlık Erol takođe ukazuje na to da prednosti robotske hirurgije omogućavaju smanjenje rizika od komplikacija tokom i nakon operacije zahvaljujući malim rezovima na stomaku.
Pacijenti se obično brže oporavljaju i mogu ranije biti otpušteni iz bolnice. Minimalno invazivna priroda robota omogućava pacijentima da se brže vrate svojim poslovnim i društvenim aktivnostima,' dodaje prof. dr. Erol.
Operacije nadbubrežne žlijezde uz robotsku tehnologiju
Prof. Dr. Erol ističe da se operacije nadbubrežne žlijezde (adrenalektomija) mogu sigurno izvoditi uz pomoć robotske tehnologije. On napominje da ova metoda pruža prednosti, posebno u slučajevima velikih tumora i kod pacijenata sa morbidnom gojaznošću, u poređenju sa standardnim laparoskopskim tehnikama.
Operacije izvedene Robotskom hirurgijom, naprednim tehnološkim karakteristikama povećavaju udobnost pacijenata nakon operacije i ubrzavaju povratak u normalan život, ističe dr. Erol, te dodaje:
"Uz robotsku adrenalektomiju, pacijenti doživljavaju manje bola nakon operacije, kraće vrijeme boravka u bolnici, brži oporavak, a dugoročni rezultati su slični onima postignutim otvorenom i laparoskopskom hirurgijom. Minimalno invazivna robotska adrenalektomija jedan je od poželjnih pristupa za druge patologije osim primarnog karcinoma nadbubrežne žlijezde."
Da li robot izvodi operaciju?
Prof. Dr. Varlık Erol odgovara na pitanje „Da li operaciju izvodi robot?“ sljedećim riječima:
"Na ovo pitanje možemo slobodno odgovoriti sa ‘ne’. U robotskoj hirurgiji, hirurg upravlja robotom putem konzole, dok ruke robota precizno i simultano izvršavaju sve njegove komande. Ovaj napredni sistem omogućava hirurgu da obavlja složene operacije sa izuzetnom preciznošću, čime se poboljšava efikasnost i sigurnost zahvata. Najvažnija prednost robotske hirurgije je to što hirurg može da posmatra operativno polje mnogo jasnije i bliže, u trodimenzionalnoj perspektivi, zahvaljujući sposobnostima robota. Osim toga, rad u sjedećem položaju smanjuje umor hirurga, a pruža i brojne druge prednosti koje doprinose uspjehu operacije."
Koje operacije se mogu izvoditi uz pomoć robotske hirurgije?
Operacija gojaznosti (gastrektomija rukava, gastrični bajpas)
Kolorektalna hirurgija (rak debelog crijeva)
Operacije raka želuca
Hirurgija nadbubrežne žlijezde
Operacije žučne kese
Sve vrste hernijoplastika (operacije kile)