Tri decenije od zločina na Uborku i Sutinu: Ubijeno ukupno 114 osoba

Sanela Kuko je bila djevojčica kada su je razdvojili od djeda i oca, koji su dan kasnije ubijeni

BiH 13.06.2022, 13:52 13.06.2022, 15:38
Tri decenije od zločina na Uborku i Sutinu: Ubijeno ukupno 114 osoba
© AA

 Polaganjem cvijeća na mjestima stradanja, učenjem fatihe ili minutom šutnje, brojne delegacije, članovi porodica i prijatelji ubijenih, obilježili su tri decenije od strašnog zločina nad civilima bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na Uborku i Sutinu u Mostaru. Ubijeno je ukupno 114 osoba, koje su potom bačene u prvu masovnu grobnicu koja je otkrivena u Bosni i Hercegovini tokom agresije na ovu zemlju. 

- Smatramo da kultura sjećanja mora postojati i na institucionalnom nivou. Pokrenuli smo zato inicijativu da 13. juni bude Dan civilnih žrtava rata Grada Mostara. Inicijativu je jednoglasno podržalo Gradsko vijeće Mostara i ona će zaživjeti na jednoj od narednih sjednica. Od naredne godine će 13. juni biti Dan civilnih žrtava rata Mostara, izjavio je Adnin Hasić, predsjednik Udruženja porodica stradalih u Uborku i Sutini.

Sanela Kuko je bila djevojčica kada su je razdvojili od djeda i oca, koji su dan kasnije ubijeni.

- Imala sam 13 godina. Bili smo u kućama u Zaliku pred akciju oslobođenja lijeve obale Mostara. U skloništu su razdvojeni muškarci, te odvedeni i ubijeni. Zreli smo, prošli smo traume, ali ostajemo da se borimo za pravdu. Ratni zločin ne zastarijeva, a mi pozivamo tužilaštva da se aktivno uključe, jer postoje relevantna svjedočenja koja mogu dovesti do presuda, kazala je Kuko.

Tokom današnjeg obilježavanja pročitan je potresni iskaz preživjelog svjedoka Redže Karišika, što je bio posebno emotivan trenutak.

- Ne može to proći bez velikih emocija. Potresen sam i ja, ali mi je jako drago što je danas tu bilo mnogo udruženja, ljudi i svjedoka koji su se prisjetili svega što se desilo. I poslali smo poruku da nema većeg ili manjeg zločina. Zločini su se dešavali na sve tri strane. Ovo je dobar put da jedni drugima pogledamo u oči i izvinimo se za sve što se dešavalo. Tako ćemo lakše izgraditi budućnost za našu djecu i izvući snage da krenemo dalje, rekao je gradonačelnik Mostara Mario Kordić.

Izvršioci zločina 13. juna 1992. godine bili su pripadnici Jugoslovenske narodne armije, rezervisti i pripadnici paravojnih formacija, potpomognuti mještanima srpske nacionalnosti.

U vrijeme kada se zločin dogodio, jedinicama JNA komandovao je general Momčilo Perišić. Iako je procesuiran u Hagu, u optužnici protiv njega nije bio Uborak, pa za ovaj zločin do danas nažalost niko nije odgovarao.

Bez obzira na dokaze, iskaze svjedoka, među njima i onih koji su preživjeli strijeljanja, sudovi u Bosni i Hercegovini do danas nisu podigli nijednu optužnicu za zločin na Uborku i Sutini. Za članove porodica stradalih ovakvo ponašanje tužiteljstava i sudova je neobjašnjivo, posebno znajući da je to bio prvi veliki zločin u Hercegovini. Poznato je, upozoravaju, gdje borave i šta danas rade nalogodavci i izvršitelji ovog zločina.

Pokrovitelj programa obilježavanja 30. godišnjice bio je Grad Mostar na čelu sa gradonačelnikom Mariom Kordićem, a program je podržala i Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona, piše AA. 

komentari (0)