(VIDEO) Bajramski razgovori: Baklave iz dućana Bedrije Tulek vraćaju tradiciju u BiH
Kako bi se održala tradicija a koja je, ističe Tulek, počela da se gubi, naša sagovrnica krenula je da se bavi poslom u koji ulaže mnogo ljubavi, a to je pravljenje tradicionalne baklave...

Bedrija Tulek u svom dućanu u baščaršijskom sokaku, svojim slatkim zalogajima vraća, skoro, zaboravljenu tradiciju prave bosanske baklave. Ružice, Sevdidžan baklava, Džandar baklava, kajmak-pituljice, hurmadžici samo su dio slatkih zalogaja koje krase izlog Baklava dućana.
Baklavu, priča nam vlasnica dućana Bedrija Tulek, su u Bosnu i Hercegovinu donijeli Turci. Ali su je stanovnici naše zemlje promijenili.
- Mi smo je jednostavno na svoj način doradili. Tako da naša baklava, ova bosanska baklava je drugčija u odnsu na tursku. Kod nas u BiH se prizanju tri baklave. Slagana baklava, koja isključivo mora biti sa tiritom i orahom, onda imamo Sevdidžan baklavu i Džandar baklavu, sa kojom se moj dućan proslavio, priča nam Bedrija Tulek.
Tulek je željela, priča nam, vratiti tradiciju i proizvode koje su Sarajke nekada pravile a koje su danas, skoro, pa zaboravljeni. Među tim proizvodima je i Džandar baklava. Ta baklava, priča nam Tulek, ne može se pronaći nigdje u svijetu, samo u Sarajevu.
Džandar baklava, posebna je sama po sebi. Ima, govori nam sagovornica, drugačiji oblik, od one standardne baklave.
- Jufka se razvije, pa se stavi na jednu debelu oklagiju, tu se smota i onda se stavlja na malo manju oklagiju i ostavlja se 24 sata da se suši. Nakon 24 sata se skine sa oklagija i suši se još nekoliko dana. Kada je suha, ta jufka odnosno rolne se ispeku, zaliju i filuju slatkim kajmakom ili skorbutom i orahom, pojašnjava Bedrija Tulek za Balkan News.
Osim sa orahom, naglašava sagovornica, može se praviti sa bademom i lješnjakom.
- Ovo je nešto što je lagano, što nije teško i što nije jako. A kada se sastane taj kajmak, orah i jufka daje jedan poseban i interesantan ukus i zato spada u naše baklave. Što se tiče tih naših baklava one su se nekada pravile u bogatim kućama, dok danas mogu svi praviti i svima je dostupno, priča Tulek.
Kao jedna od rijetkih, Bedrija Tulek se trudi očuvati tradiciju bosanske kuhinje i prave bosanske baklave pa tako za mnoge “nove slatke pite” koje mnogi nazivaju “baklavama”, pojašnjava kako to nisu baklave.
- Nema baklave sa suhim šljivama ili sa evrokremom. Može se to praviti ali se ne može nazvati baklavom. Baklava - zna se tačno, kakva treba da izgleda, šta treba da ima. Ostalo su slatke pite, kolači. Baklava je samo ova sa orasima, tiritom i jufkom i ništa drugo, priča sagovornica.
Sagovornica Balkan Newsa dodaje i kako pokušava da zaštiti bosnasku baklavu.
- Nije baklava samo muslimanska, Bošnjačka, baklava je i katolička i pravoslavna, ona je bosanska. Ova vrsta baklave je naša baklava - Bosne i Hercegovine, ističe Tulek.
Kako bi se održala tradicija a koja je, ističe Tulek, počela da se gubi, naša sagovrnica krenula je da se bavi poslom u koji ulaže mnogo ljubavi, a to je pravljenje tradicionalne baklave.
- Ta tradicija je počela da se gubi i zato sam ja počela i da pravim baklave. Našem narodu je svejedno šta je to. Bitno je da se pojede nešto slatko. Međutim, ja sam pokušala da zadržim našu tradiciju. A zadržat će se ako to djeci iznosite, ako djeca jedu to. Jako je bitna tradicija. Mi smo zemlja sa tradicijom a kod nas se to sve gubi. Specifična smo država u kojoj imamo i sarajevsku baklavu i mostarsku ali imaju i načini na koji se pravi, i ona je prava baklava. Zna se da je ona od jufke, da je od oraha i da je od tirita, govori Tulek.
Neki, priča Tulek, pokušavaju da u baklavu ne stavljaju tirit, opravdavajući to da je tirit za one koji nisu imali para. Međutim, sagovornica ističe da to nije tako. Ružice se, ističe ona, isključivo prave od tirita. Baklava, također.
- Mora se staviti tirit. On je taj koji daje mehkoću i koji spaja taj orah, jufku i masnoću. Mi imamo običaj da kažemo da je baklava kao sač meda. Nekada su je pravili bogati jer se zaljevala medom, poslije došao šećer pa se pravi agda. I kada je napravite iz nje treba da, kada uzmete viljusku i nož i presječete, curi kao med iz sača. E, to je onda prava baklava, dodaje Tulek.
Bedrija Tulek u svoj posao unosi puno ljubavi. Pa tako i baklave iz njenog dućana imaju poseban ukus. Osim ljubavi prema svom poslu, kako bi sve uspjela, tjera je i inat.
- Mogu reći, na neki način, inat da bi se vratila tradicija. Prvo je to a drugo je što je ovo umjetnost. Ja kada pravim i razvijam jufke, ja se sa njom borim, učim, na neki način pokušavam da je pobijedim, da napravim jufku da je što tanja. Kod baklave je posebna jufka. Onda, ja ovo posebno volim. Ja nisam po profesiji kuhar, nisam slastičar. Naučila sam svoju djecu, svog sina koji sa mnom radi. Ali, ovdje je uneseno veoma puno ljubavi prema ovom poslu. Ovo treba voljeti, pa onda raditi, a ne da se samo skine obaveza. Ovo je sve ručno rađeno, nešto je malo šire, nešto je malo tanje, ali isključivo ručno rađen posao, pojašnjava Tulek i dodaje: Zato, ako nešto radite, radite to po pravilima. Radite to sa ljubavlju. Stvarno, kada se unese ljubav, to je daleko drugačije nego kada radite samo, onako, da skinete obavezu”.
Elmina Muhić/Balkan News